Warsztaty mityczne

Warsztaty mityczne to propozycja dla dzieci w wieku 6-14 lat wokół serii książek i audiobooków "Mity greckie. Opowieści z zaczarowanego lasu" Nathaniela Hawthorne'a.  Warsztaty mają charakter kreatywny i zbudowane są na trzech fundamentach:

  1. percepcja treści literackich, graficznych, muzycznych 
  2. rozmowa i interpretacja
  3. twórcze aktywności 

Warsztaty łączą wątki artystyczne, literackie i filozoficzne; wykorzystują  opowieści z literackiego kanonu do pobudzania dziecięcej wyobraźni i treningu kreatywności.

 

ATLAS MITYCZNYCH HYBRYD

Bestie i nieziemskie stworzenia towarzyszą człowiekowi od zawsze. Nasze wyobrażenia błędów i wypaczeń natury powołują do życia potworne hybrydy. Najlepszym źródłem wiedzy o nich jest mitologia! Pegaz, meduza, chimera i minotaur staną się dla nas figurami kultury. Spróbujemy przyjrzeć się im z bliska. Zastanowimy się nad tym skąd wzięły się hybrydy i do czego były i wciąż są nam potrzebne. Wyprawę w nieznane rejony rzeczy strasznych, oswoimy poprzez wykonanie atlasów mitologicznych mieszańców. Sprawdzimy też obecność hybryd we współczesnym świecie i popkulturze.


GENERATOR NIEZWYKŁYCH OPOWIEŚCI 

Czy istnieje przepis na dobrą historię? Czy przyglądając się mitom, można rozłożyć je na elementy dzięki którym działa jak wciągająca opowieść? Podczas warsztatów, wysłuchując fragmentów mitów, spróbujemy sprawdzić z jakich „klocków” się składają. Będziemy rozpoznawać i opisywać funkcję poszczególnych postaci, przyjrzymy się archetypom, motywacjom bohaterów i niezbędnym wyzwaniom, jakie stawia przed nimi los. Być może uda nam się stworzyć generator, dzięki któremu i my zainspirowani mitycznymi strukturami, poznamy przepis na opowieść.


PRZESYŁKA OD BOSKIEGO POSŁAŃCA

W mitologii losy ludzi i bogów nieustannie się przeplatają. Zdarza się, że bogowie wystawiają śmiertelników na próbę, zsyłają na nich zarówno kary, jak i wsparcie w szlachetnych misjach. Co się dzieje gdy na Ziemi zjawia się boski posłaniec? Czy przynosi ludziom nowinę, a może dostarcza magicznych przedmiotów? Warsztaty pomyślane są jako spotkanie z kilkoma historiami, pozwalające rozpoznać ukryte boskie ingerencje. Posłaniec przebiera różne postaci, choć posiada też pewne atrybuty. Zgromadzona przez nas wiedza o Żywym Srebrze i jego poczynaniach posłuży nam do twórczych zabaw.


SZTUKA MITU, MIT SZTUKI

Mitologia to niewyczerpalne źródło inspiracji dla artystów. W przeszłości stale gościła na płótnach wielkich malarzy. A jak mogłoby to wyglądać współcześnie? Sztuka dzisiaj to nie tylko kunszt wybitnych jednostek, ale także użytkowe projektowanie graficzne. Na zajęciach wykorzystamy mitycznych bohaterów i ich przygody do twórczego projektowania znaków. Czy mit mógłby mieć swoje logo? A może dałoby się przedstawić go za pomocą piktogramów? Będziemy poszukiwać metod i rozwiązań po to, by oddać wizualnie to, co w danej historii jest najistotniejsze.


W LABIRYNCIE MINOTAURA

Dom bestii jest zagadką. Tajemnicza budowla skutecznie chroniła mieszkańców Krety przed potworem. W jaki sposób udało się
Tezeuszowi pokonać labirynt? Podczas warsztatów historia przedziwnej architektury stanie się inspiracją do kreatywnych ćwiczeń
przestrzennych. Spróbujemy stworzyć projekty zawikłanych konstrukcji, które będą symbolizować mityczne tajemnice.


LUDZKIE PRZYWARY, ZWIERZĘCE MASKI

W opowieściach magia bardzo często służy wymierzaniu kary. Równie często karą może być zamiana człowieka w zwierzę. Kiedy tak się dzieje? Za co człowieka spotyka kara? Od czego zależy nowa „postać” człowieka? W celu zbadania różnych ludzkozwierzęcych dramatów odwiedzimy Pałac Kirke. Dowiemy się skąd wzięła się w nim liczna trzoda świń i dzikich lwów! Sprawdzimy też, czym są przywary ludzkie o których chętnie opowiadają mity, a także dlaczego tak bardzo lubimy przypisywać zwierzętom określone cechy.


CO WYRASTA Z ZĘBÓW SMOKA?

Dlaczego królowa i jej synowie wyruszają w bardzo długą wędrówkę zamiast żyć wygodnie w pałacu? Jak powstają nowe miasta?
Czy zęby smoka mogą stać się nowym gatunkiem nasion?
Na te pytania można znaleźć odpowiedź jedynie zanurzając się w mitycznych opowieściach. Posłuchamy historii długiej wędrówki,
która zmieniła losy bohaterów. Spróbujemy stworzyć mapy świata, w których rozgrywają się mityczne wydarzenia.


Wyślij zapytanie dotyczące organizacji warsztatu.  W polu "nazwa" wpisz nazwę warsztatu i miasto. W treści wiadomości podaj swoje dane (imię, nazwisko, instytucja, telefon) oraz przewidywaną ilość uczestników wraz z wiekiem. Skontaktujemy się drogą mailową lub telefoniczną.